Przejdź do treści
OGRÓD

Ogród, który sam się podlewa

Autor: Wanda Jabłonowska
Piękny przydomowy ogród to wspaniałe miejsce do codziennego relaksu i powód do dumy dla jego właścicieli. Utrzymanie ogrodu wymaga poświęcenia czasu i sporych umiejętności, a osoby marzące o idealny ogrodzie nie zawsze tym dysponują. Niewłaściwe i nieregularne podlewanie może szybko pozbawić uroku nawet najpiękniejszy ogród. Warto zainwestować w skuteczny system nawadniania. Automatyczne podlewanie sprawdza się szczególnie w przypadku większych ogrodów o zróżnicowanym zagospodarowaniu, w których część powierzchni zajmuje trawnik, część drzewa i krzewy ozdobne, a część rabaty kwiatowe.

Tradycyjne nawadnianie ogrodów

Najczęściej do podlewania ogrodu służy, podłączony do zewnętrznego kranu, wąż ogrodowy i zraszacz stacjonarny lub obrotowy, którego położenie można zmienić. Stosując tradycyjne nawadnianie ogrodów do podlania 1 m² powierzchni ogrodu, potrzebujemy około 20 litrów wody jednorazowo, a około 0,5 m³ miesięcznie. Przy ogródku o powierzchni 5 arów (500 m²) oznacza to miesięczne zużycie wody sięgające 250 m³. Właściciele posesji podłączonych do wodociągów i kanalizacji miejskiej muszą sobie przeważnie dopisać do rachunku taka samą ilość odprowadzanych ścieków, o ile nie mają osobnego licznika dla wody służącej do podlewania. Trzeba pamiętać o tym, żeby podlewać ogród regularnie i przenosić zraszacz tak, żeby zapewnić wszystkim roślinom odpowiednią ilość wody. Taki system nawadniania ogrodu nie zapewnia właściwej wilgotności gleby, a znaczna część wody nie zostaje wykorzystana przez rośliny.

Jak działają systemy nawadniające?

W zależności od powierzchni ogrodu systemy nawadniające dzielą się na sekcje, których zadaniem jest dostarczenie wody do stref ogrodu o odmiennych potrzebach w zakresie nawadniania (trawnik, żywopłot, rabaty kwiatowe itp.). Systemy nawadniania ogrodów składają się z elementów naziemnych (linii do nawadniania kropelkowego, zraszaczy lub mikro zraszaczy) oraz elementów podziemnych, czyli rur, złączek i studzienek osadzonych w rowkach na głębokości od 20 do 40 cm na warstwie żwiru, który pełni funkcję drenażu podczas chowania się i opróżniania zraszaczy. Zraszacze muszą się chować w darni po to, żeby nie zostały skoszone. W zależności od usytuowania zraszaczy ich rotacja może być ograniczona. W narożnikach ogrodu zasięg zraszania wynosi 90°, wzdłuż ogrodzenia i ścian budynku 180°, w narożnikach budynku lub tarasu 270º, a w centralnej części ogrodu 360º. Ich pola działania powinny niemal całkowicie pokrywać powierzchnię ogrodu. Automatyczne nawadnianie zapewnia sterownik umieszczony w miejscu wygodnym dla właściciela posesji.

Zalety systemów nawadniania ogrodów

Dobrze zaprogramowane automatyczne systemy nawadniania ogrodów dają wiele korzyści:

  • dostarczają odpowiednią ilość wody, niezbędną dla prawidłowego rozwoju roślin;
  • zapewniają wygodę i oszczędność czasu;
  • dostosowują ilość wody do rodzaju gleby i
  • poziomu jej wilgotności;
    podlewają w taki sposób, aby zminimalizować straty spowodowane parowaniem, co pozwala ograniczyć zużycie wody nawet o 50%;
  • pozwalają kontrolować ilość wody zużywanej do automatycznego nawadniania;
  • zapewniają roślinom zdrowy i świeży wygląd, przez co poprawiają estetykę ogrodu.

Kiedy najlepiej wyposażyć ogród w automatyczny system nawadniający?

Kopanie rowów do założenia podziemnej części instalacji nawadniającej najlepiej przeprowadzić jeszcze przed wprowadzeniem roślin do ogrodu, żeby nie uszkodzić ich systemu korzeniowego. Zraszacze można zainstalować już po posadzeniu roślin i założeniu trawnika. Przy zakładaniu systemów nawadniających w już istniejącym ogrodzie trzeba w miejscu przewidywanego przebiegu rur starannie wyciąć darń i odłożyć ją tak, żeby mogła zamaskować rowy po wykonaniu całej instalacji. Automatyczne systemy nawadniające wymagają dużej wiedzy i doświadczenia na etapie projektowania i montażu, dlatego najlepiej powierzyć to profesjonalnym wykonawcom.

Przeczytaj także:

Podziel się z nami swoim ogrodem!

Udostępnij zdjęcia swojego ogrodu za pomocą jednej z dostępnych opcji. Dla posiadaczy najpiękniejszych ogrodów przewidziane są nagrody!