Przejdź do treści
OGRÓD

Skuteczna ochrona tarasu przed wiatrem i słońcem – postaw na zadaszenie tarasu

Autor: Wanda Jabłonowska

Miłośnicy spędzania wolnego czasu na tarasie lub osoby, które założyły tamże mini-ogródek, niezwykle doceniają komfort posiadania tego przydatnego miejsca. Pogoda jednak bywa kapryśna, dlatego zabezpieczenie przed porywistym wiatrem czy intensywnie świecącym słońcem powinno iść w parze z urządzaniem tarasu.

Taras – oaza spokoju

Taras to zazwyczaj miejsce, w którym czas płynie wolniej: można tu wypocząć czy oddać się lekturze, a także zaczerpnąć namiastki prac ogrodowych. Owa oaza może jednak z czasem zamienić się w miejsce pozbawione tzw. ładu i składu, czego powodem często jest niesprzyjająca aura. Aby uchronić dobytek i oszczędzić sobie dodatkowej pracy, warto rozważyć wyposażenie swojego tarasu w nowoczesne zadaszenie. Jest to kwestia nie tylko czysto praktyczna, ale i nadająca niezwykłych walorów estetycznych.

Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

W ofercie sklepów i katalogów można znaleźć zadaszenia wszelakiego typu i tyczy się to zarówno kształtu (konstrukcji), jak i samych materiałów. Do wyboru mamy zadaszenia wykonane z drewna i metalu, zadaszenia wysokie i niskie, o dachu prostym, spadzistym lub fantazyjnym. Dokonanie wyboru czasami nie należy do najłatwiejszych, jednak jest coś, na co należy zwrócić szczególną uwagę – chodzi o trwałość.

Kto wykona zadaszenie tarasu?

Z trwałością elementów, które mają być narażone na działanie wody czy promieni słonecznych, nieodzownie wiąże się ich konserwacja, jakość użytych materiałów oraz sposób wykonania. Takiego przedsięwzięcia powinna podjąć się profesjonalna firma, która posada doświadczenie w budowaniu konstrukcji tarasowych. Gdzie takiej szukać? Można z polecenia znajomych, którzy pozytywnie wyrażają się na temat firmy, która dla nich pracowała, a można też zajrzeć do internetu, który pełen jest ofert firm budowlanych. Wśród specjalistów na rynku wyróżnia się firma.

Jak zaprojektować zadaszenie?

Każdy, bezwzględnie każdy projekt należy rozpoczynać od sprawdzenia warunków technicznych, takich jak wymiary miejsca, w którym ma się znaleźć tarasowe zadaszenie. Kolejno należy zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą wpłynąć m.in. na kształt konstrukcji. Uwzględnienie przeznaczenia takiego zadaszenia pozwoli także na uniknięcie zaskoczenia (inaczej nieco może być zbudowane zadaszenie, które ma spełniać jedynie walory estetyczne, inaczej zaś zostanie zaprojektowany element mający chronić przed porywami wiatru). Stworzenie projektu, podobnie jak wykonanie, jest jednak zadaniem wynajętej ekipy.

Walory estetyczne – po co zadaszenie?

Nowoczesne zadaszenie tarasów stanowią element ozdobny, a nie wyłącznie ochronny. Niektórym obojętny jest design, gdyż liczy się jedynie funkcjonalność zadaszenia, ale część osób zwraca uwagę także na wygląd konstrukcji „wiszącej” nad tarasem. Podobnie jak dba się o piękno wnętrz (oraz tarasu), tak samo dobrym dopełnieniem przestrzeni będzie wizualnie dopasowane zadaszenie. Osoby o zmyśle artystycznym, lubiące przebywać na tarasie, nie będą mogły poczuć pełnego komfortu, jeśli zadaszenie nie będzie współgrało ze stylem wnętrz. Choć uroda tego typu konstrukcji nie jest mimo wszystko priorytetem, to może być jednym z czynników przemawiających za zainwestowaniem w tego rodzaju udogodnienie.

Przeczytaj także:

Podziel się z nami swoim ogrodem!

Udostępnij zdjęcia swojego ogrodu za pomocą jednej z dostępnych opcji. Dla posiadaczy najpiękniejszych ogrodów przewidziane są nagrody!