Przejdź do treści
OGRÓD

Ogrody przydomowe - pomysły i aranżacje

Autor: Wanda Jabłonowska

Mały, biały domek z ogrodem – to marzenie prawie każdego człowieka, który wyobraża sobie swoje miejsce na ziemi. Domek nie musi być mały i nie musi być biały, ale przestrzeń wokół niego koniecznie powinna być zielona. Nieważne, czy wokół domu jest dużo miejsca do zagospodarowania, czy też jest to mały placyk – wyobrażenia o otoczeniu domu marzeń zawsze dotyczą bujnej i kojącej zieleni. Tymczasem w rzeczywistości realizacja marzeń może przysporzyć sporo problemów, a efekt końcowy bywa zgoła odmienny od wyobrażonego.

Co warto wiedzieć o planowaniu ogrodu?

Jeżeli chcesz mieć piękny ogród, powinieneś wiedzieć, że ogród jest jak żywy organizm – rozwija się, rośnie, dojrzewa i wykazuje sporą zmienność w zależności od pory roku, a rośliny, tak samo jak ludzie, nie zawsze się ze sobą dobrze dogadują. Jakie błędy możesz popełnić?

  • nie wiesz, jak rośliny będą wyglądać za 5 lub kilkanaście lat,
  • posadzisz rośliny zbyt blisko siebie,
  • przy braku znajomości ich indywidualnego tempa wzrostu możesz wolno rosnące rośliny przysłonić szybko rozrastającymi się,
  • nie weźmiesz pod uwagę pór kwitnienia, a także wymagań pielęgnacyjnych.


Może się okazać, że mały świerczek za 10 lat będzie dużym drzewem, a obłędnie kwitnący w katalogu promocyjnym krzew u Ciebie wypuści ledwie kilka listków. Zakładanie ogrodów przydomowych to sztuka, wymagająca sporej wiedzy ogrodniczej.

Minimalizm czy kwietny żywioł?

Ogrody przydomowe mają określone style. Popularne w ostatnich latach są ogrody orientalne, w zależności od ulubionego regionu z przewagą żwirku, kamieni i wody. W takich ogrodach można spotkać również małą architekturę ogrodową- rzeźby, mostki i domki w kształcie stylizowanych pagod. Nowoczesne ogrody przydomowe wykorzystują reminiscencje japońskiej stylistyki w zakresie prostoty i minimalizmu kreowania przestrzeni. Jeżeli lubisz swobodę i naturalność, to być może staniesz się zwolennikiem ogrodów w stylu angielskim. Sprawiają wrażenie niezbyt wypielęgnowanych i niewymagających specjalnego zaangażowania, w których roślinność rośnie swobodnie, naturalnie wpisując się w krajobraz. Obowiązkowe są w takim ogrodzie ławki i róże. Uzyskanie odpowiedniego, pozornie naturalnego efektu wymaga doskonałego planowania. Z kolei ogródek w wiejskim stylu jest najmniej dopracowany. Płot i rośliny o niego się opierające, piaszczyste ścieżki, kolorowe trawy i dużo różnorodnych, siewnych kwiatów to jego kwintesencja. Być może taki krajobraz stanie się Twoim ogrodowym rajem?
 

Bez względu na to, na jaki styl ogrodu się zdecydujesz, warto wiedzieć, że bez planowania efekt może być daleki od oczekiwań. Prawdopodobnie poniesiesz niepotrzebne wydatki na nietrafione zakupy, a wysiłek wniesiony w tworzenie ogrodu przesłoni radość z korzystania z niego. Najpiękniejsze ogrody przydomowe to takie, które zostały dokładnie zaplanowane od samego początku. Dobrze zaprojektowana przestrzeń, to taka, która od razu cieszy oko, a naturalnie zachodzące w nim zmiany są przewidziane nawet na kilkadziesiąt lat do przodu. Warto więc skorzystać z podpowiedzi specjalistów od zakładania ogrodów lub wręcz zakładać swój wymarzony ogród pod ich czujnym okiem.

Przeczytaj także:

Skorzystaj z naszej oferty - skontaktuj się!

Podziel się z nami swoim ogrodem!

Udostępnij zdjęcia swojego ogrodu za pomocą jednej z dostępnych opcji. Dla posiadaczy najpiękniejszych ogrodów przewidziane są nagrody!